¢увєянα¢ктєαм нα¢кιηg ѕє¢υяιту ρяσƒєѕуöηєℓ нα¢к
 
AnasayfaPortalliSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 INTERNET KULLANIMINA GİRİŞ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
BLacK
SySTeM RooT
SySTeM RooT
avatar

Mesaj Sayısı : 631
Yaş : 23
Şehir : BuRDaN
İş/HobiLeR : BiLGiSaYaR
Lakap : BLacK
Kayıt tarihi : 01/01/08

MesajKonu: INTERNET KULLANIMINA GİRİŞ   Çarş. Şub. 13 2008, 23:30

INTERNET KULLANIMINA GİRİŞ

INTERNET VE TEMEL ÇALIŞMA MANTIĞI

Internet Nedir?
“Internet” kelimesi, INTERnational NETwork kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiştir ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bilgisayar ağını ifade eder. Bildiğimiz gibi ağ birbirine bağlı bilgisayarların oluşturduğu ortamdır.

Internet ağında dünyadaki bilgisayarlar birbirlerine telefon hatları ile bağlıdırlar. Bu bilgisayarlardan sunucu olanlar günün 24 saati ve her gün Internet üzerindedirler. İstemci olanlar ise dünyadaki diğer Internet kullanıcılarıdır. Bu kişiler Internet’e ihtiyaç duydukça girerler.

HTML Dili Nedir, Ne İşe Yarar?

Internet ağını dünyadaki bütün bilgisayarların kullanabilmesi için bilgisayarlar arası ortak bir dil geliştirilmiştir. Bu dile kısaca HTML denir (Hyper Text Markup Language). Internet üzerinde kullanıcıların erişerek bilgi aldıkları, resim çektikleri veya kendi bilgisayarlarına dışardan program indirdikleri Web Sayfaları HTML dili ile yazılır.
Internet Bağlantısı Nasıl Gerçekleşir?
Normal bir ev kullanıcısı dünya üzerinde yer alan sunucular ağına, yani Internet’e girebilmek için öncelikle bir modeme ve bir telefon hattına ihtiyaç duyar. Modem ve telefon hattı olmadan Internet’e bağlanmak mümkün değildir. Ayrıca Internet Servis Sağlayıcı(1) firmalardan elde edilecek birde kullanıcı adı ve şifreye gereksinim vardır. ISS’lerin sattıkları Internet paketlerinden son kullanıcı sözleşmesi, kullanıcı adı / şifre ve Internet şifresini girmeyi kolaylaştıracak küçük bir program çıkar.
Eğer bir kullanıcı adı ve şifreye sahipsek yapacağımız işlem sırasıyla aşağıdaki gibidir:

Başlat „Programlar „Donatılar „İletişim „ Çevirmeli Ağ klasörünü açalım.
Burada yeni Internet bağlantımızı yapılandırmak için “Yeni Bağlantı Yap” diyelim.
Bağlantı ayarlarını aşağıdaki şekle göre dolduralım.


i. Öncelikle bağlantımızı diğer bağlantılarla karıştırtmamak için ona bir isim verelim.
ii. Şimdi ise İSS bilgisayarının kullandığı telefon numarasını (genellikle kodu 0822’dir) ve bilgisayarımızın hangi modemi (eğer birden fazla modem varsa) kullanarak bağlantıyı gerçekleştireceğini belirleyelim.
iii. Sonraki pencerede ISS’den aldığımız kullanıcı adı ve şifreyi girelim.
Artık Internet’e giremeye hazırız. Bağlan’ı tıklayalım ve modemin sesini dinleyelim. Ekranda “Ağa oturum açılıyor” yazacak ve görev çubuğumuzda iki bilgisayar simgesi çıkacaktır.
Internet Servis Sağlayıcı (Kısaca İSS) Firmalar: KoçNet, Superonline, Ixir, E-Kolay, Veezy Go, Turkport... vs isimlerle televizyonlarda adından sıkça söz edilen firmalar, Internet’e bağlanmak isteyen ev kullanıcılarına ücret karşılığı hizmet sağlarlar

Internet Kavramı
İnternet dünyanın en büyük bilgisayar ağıdır. Birbirine bağlanmış milyonlarca bilgisayarlardan oluşur. Kullanıcılar diğer bilgisayarlarda sunulan kaynaklara erişebilir ve bunlardan yararlanabilir.


Ağ (Netvvork)
Bilgi ve kaynak paylaşmak üzere kablolarla birbirine bağlanmış bilgisayarların,yazıcıların ve diğer cihazların oluşturduğu topluluğa bilgisayar ağı denir Ağdaki bilgisayarlar bilgileri, dosya ve yazıcı gibi kaynakları paylaşabilir.
Bilgisayar Ağı Ne Bilgisayar Ağı Ne İşe Yarar?
Bilgi paylaşımı Ağ, bilgisayarların dosya ve program paylaşımı sağlar. Ağ olmadan kullanıcılar dosyalarını disketlere veya CD-ROM'lara kaydedip diğer bilgisayarlara taşımak zorunda kalırlar.
Kaynak paylaşımı Ağa bağlı bilgisayar bazı cihazları ortak kullanabilirler. Örneğin her bilgisayara bir yazıcı almak yerine bir yazıcıyı ağdaki diğer bilgisayarlara paylaştırabiliriz.
Yönetim kolaylığı Ağa bağlı bilgisayarlar ve kaynaklar bir merkezden yönetilebilir.

Türkiye'de ilk internet çalışmaları 1991 yılında başlamıştır ODTÜ ve Washington arasında ilk bağlantı 1993 yılında gerçekleştirilmiştir.

İmamete Bağlanıldığında Neler Yapılabilir?

Word wide web ‘de gezinme
Elektronik posta gönderme ve alma
Dosya indirme
Müzik dinleme ve film seyretme
Konuşma
Tartışma ve haber gruplarına katılma

Internete Bağlanma Şekilleri
Çevirmeli ağ bağlantısı
Kiralık hat bağlantısı
TEMEL AĞ TİPLERİ

Bilgisayar ağları uzaklıklarına göre ikiye ayrılır

Yerel ağ(LAN): Aynı coğrafi bölgedeki, bir odadaki, bir binadaki bilgisayarların kablolarla birbirine bağlanması ile oluşan ağa denir.
Geniş Alan Ağı(WAN): Geniş bir coğrafyadaki bilgisayarların telefon hatlarıyla, uydularla birbirine bağlanması ile oluşan ağdır.
Yerel ağlar iki alt gruba ayrılır :
Noktadan Noktaya Ağ:Bu ağda kullanıcılar dosyalarını fendi bilgisayarlarına kaydederler ve ağdaki kullanıcılar diğer bilgisayarlardaki paylaşılmış dosyalara erişebilir. Windows 98 kurulu bilgisayarlar birbirleri ile ek yazılıma ihtiyaç duymadan böyle bir ağ oluşturabilir. Kullanıcılar klasörlerini ve yazıcılarını paylaşıma açabilirler. Bu ağ türünde güvenlik istemci sunucu ağlara göre daha azdır.
İstemci Sunucu Ağ : Bu ağda kullanıcılar dosyalarını merkezi bir bilgisayarlara kaydederler. Ağdaki kullanıcılar sunucu bilgisayara kaydedilen bu dosyalara erişebilir. Bu ağ türü daha güvenli, daha güçlüdür.Yönetimi daha kolaydır. Bu yüzden pek çok iş yerinde bu tür ağ kullanılmaktadır. Bu ağın kurulması için güçlü sunucu bilgisayarlar ve kaynakların paylaşımını sağlayacak ve yönetecek sunucu yazılımlar gerekir.

Web Tarayıcı Programlar Ne İşe Yararlar?
Web sayfalarını kullanıcının anlayacağı şekle dönüştüren ve görüntüleyen programlara Web Tarayıcılar denir. Bunlardan en yaygın kullanılanlar Microsoft firmasının ürettiği Internet Explorer ve Netscape firmasının ürettiği Netscape Navigator ve diğer firmaların ürettiği Opera ve Neoplanet isimli programlardır.


Internet Explorer Kullanımı

Internet Explorer, Windows ile birlikte gelen ücretsiz bir yazılımdır ve kullanımı oldukça kolaydır.Program çalıştırıldıktan sonra kullanıcını yapacağı tek iş gezmek istediği sitenin adresini aynen adres satırına yazıp enter (giriş) tuşuna basmaktır.
Internet Explorer aşağıdaki işlemlerde olduğu gibi bazı avantajları da sağlar:
Web Sayfası olarak kaydettiğiniz dosyalarınızın daha kısa sürede görüntülenmesine imkân verir.
Yine Web Sayfası olarak kaydettiğiniz dosyalarınızın daha az yer tutmasını sağlar.
Windows masaüstünün pek çok özelliğini getirir. Örneğin Internet’te gördüğünüz bir resmi arka plan resmi yapabilirsiniz.
Bağlantılar araç çubuğu, Gezgin çubuğu ve Internet’te güvenli biçimde dolaşabilmek için İçerik Danışmanı ve güvenlik bölgeleri sunar.
Bağlantı Link: Eğer farenizi bir web sayfası üzerinde dolaştırırken fare el simgesi halini alıyorsa bu o satır veya şeklin başka bir sayfa ile bağlantılı olduğunu gösterir. Fare o şeklin yada yazının üzerindeyken tıklarsak ilgili sayfaya geçeriz.

Explorer Programının Bazı Düğmeleri ve İşlevleri
Geri – İleri: Önceki veya sonraki web sayfasına gider.
Dur: Yüklenmekte olan sayfanın yüklenişini durdurur. Bunu örneğin yanlış bir bağlantıyı tıkladığımıza kullanırız.
Yenile: Sayfa tam olarak yüklenememişse yada görüntülenmediyse adres kısmına yeniden adını yazmak yerine burayı tıklarız. Sayfa baştan yüklenir.
Ana Sayfa: Daha önceden yaptığımız ayarlara göre ana sayfa olarak belirlediğimiz sayfayı açar.
Ara: Explorer’a tanıtılan arama motorunu açar. Arama motorları Internet’te belirli kelimeleri arar ve ilgili web sayfalarını listeler. Örnek arama motoru siteleri: www.google.com www.yahoo.com www.altavista.com www.netbul.com www.kurcala.com
Sık Kullanılanlar: Burada Internet’e sıkça ziyaret ettiğimiz sitelerin adresleri tutulur. Bir sayfa üzerindeyken “Sık Kullanılanlar” Menüsünden “Sık Kullanılanlara Ekle” komutunu vermek o sayfayı listeye ekler. Daha sonra sık kullanılanlar menüsünden eklediğimiz sitelere daha kolay ulaşabiliriz. Aynı işlemi sayfa üzerindeyken Ctrl + D kısayolu ile de yapabiliriz.

Web yapısının bu kadar çok kabul görmesinin bazı sebeplerini sıralamak gerekirse:
· Her şeyden önce Web, açık bir sistemdir. Platform, bilgisayar, işletim sistemi vb. gibi şeylere bağımlı değildir.
· Web üzerinden pek çok bilgi kaynağına kolayca erişilebilir.
· Web uygulamaları geliştirmek ve bunları kullanıma sunmak çok kolay. Çoğu durumda, uzmanlık gerektirmiyor ve fazla bilgisi olmayan birisi bile Web sayfaları dizayn edip kullanıma sunabilir.
· Aranılan bilgilere, birtakım arama motorları sayesinde kolayca ulaşılabilir.

www (Word Wide Web) nedir?
Web, www ya da w3 (World Wide Web), yazı, resim, ses, film, animasyon gibi pek çok farklı yapıdaki verilere yoğun ve etkileşimli bir şekilde ulaşmamızı sağlayan bir çoklu hiper ortam sistemidir.
http (Hyper Text Transfer Prorthocol) nedir?
web üzerinde iletişimin kurallarını tanımlayan bir protokolü oluştururlar. Bu protokole de, Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) denir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.cyberhack.nstars.org
ReD RusH
Co AdMiN
Co AdMiN
avatar

Mesaj Sayısı : 100
Yaş : 23
Şehir : LüLeBuRGaZ
İş/HobiLeR : BiLGiSaYaR
Lakap : ReD RuSH
Kayıt tarihi : 05/01/08

MesajKonu: Geri: INTERNET KULLANIMINA GİRİŞ   C.tesi Şub. 16 2008, 15:41

süper yer daha önce neden fark etmedim ki bee ReD RusH
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
BLacK
SySTeM RooT
SySTeM RooT
avatar

Mesaj Sayısı : 631
Yaş : 23
Şehir : BuRDaN
İş/HobiLeR : BiLGiSaYaR
Lakap : BLacK
Kayıt tarihi : 01/01/08

MesajKonu: Geri: INTERNET KULLANIMINA GİRİŞ   C.tesi Şub. 16 2008, 15:51

ama bunları konuşmayalımm şimdi burdasın ya biz ona bakalım yani
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.cyberhack.nstars.org
ReD RusH
Co AdMiN
Co AdMiN
avatar

Mesaj Sayısı : 100
Yaş : 23
Şehir : LüLeBuRGaZ
İş/HobiLeR : BiLGiSaYaR
Lakap : ReD RuSH
Kayıt tarihi : 05/01/08

MesajKonu: Geri: INTERNET KULLANIMINA GİRİŞ   Paz Şub. 17 2008, 15:40

bilgiler cok güzel
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
BLacK
SySTeM RooT
SySTeM RooT
avatar

Mesaj Sayısı : 631
Yaş : 23
Şehir : BuRDaN
İş/HobiLeR : BiLGiSaYaR
Lakap : BLacK
Kayıt tarihi : 01/01/08

MesajKonu: Geri: INTERNET KULLANIMINA GİRİŞ   Paz Şub. 17 2008, 17:27

güzel bunları okuyanlara yararlı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.cyberhack.nstars.org
 
INTERNET KULLANIMINA GİRİŞ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
CyberHackTeam :: PC BöLüMü :: YeNi BaşLaYaNLaR-
Buraya geçin: